Az elmúlt években Magyarország napenergia-kapacitás rekordokat döntött, és dinamikus növekedést mutat. 2024 júliusáig az ország teljes beépített napelemkapacitása elérte a 6712 megawattot, amely már közel 10%-os bővülést jelentett a tavalyi év végéhez képest. Az Energiaügyi Minisztérium jelentése szerint 2024 végére a kapacitás elérheti a 7 gigawattot, ami jelentős előrelépés az ország energiafüggetlenségének erősítésében.
Az ipari méretű naperőművek dominálják az összteljesítményt, amelyből jelenleg 3678 megawattot tesznek ki. Ezek az erőművek egyre nagyobb szerepet játszanak a fenntartható energiatermelésben, mivel a háztartási méretű kiserőművek 275 ezer darabból álló hálózata összesen 2514 megawatt kapacitást biztosít. Ezen kívül további 520 megawatt saját célú termelést tesz ki, ami a napenergia gyors térnyerésére utal.
Az elmúlt két évben a napelemes kapacitás közel duplájára nőtt, így Magyarország már 2024 tavaszára elérte azt a 6 gigawattos célt, amelyet eredetileg 2030-ra terveztek. A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv célja most már az, hogy 2030-ra az ország beépített napenergia-kapacitása elérje a 12 gigawattot. Ez ambiciózus, de reális célkitűzés, tekintettel a napenergia arányának folyamatos növekedésére az áramtermelésben, amely jelenleg 18%-ot tesz ki, ezzel Magyarország Európa egyik vezető országává vált a megújuló energiák terén.
A növekedés a napenergia-kapacitásban azonban kihívásokkal is jár. A hálózatfejlesztések elmaradása és az időjárásfüggő megújuló energiaforrások, például a napelemek, okozta ingadozások komoly kihívásokat jelentenek az energiahálózat üzemeltetői számára. A magyar kormány tervezi az energiatárolási kapacitások fejlesztését, és támogatást nyújt a modern napelemes rendszerek és akkumulátorok telepítésére. A Napenergia Plusz Program révén 75 milliárd forintot különítettek el a háztartások számára, hogy tovább növeljék a zöldenergia hasznosítását.
Összességében Magyarország jól halad afelé, hogy teljesítse a megújuló energiaforrásokra vonatkozó céljait, azonban a hálózati fejlesztések és a szabályozási kihívások kezelése nélkül a növekedés fenntarthatósága kérdéses lehet. Az ipari naperőművek további fejlesztése és a háztartási rendszerek támogatása létfontosságú a hosszú távú siker érdekében.